Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 20. mája 2018

Hnúšťa: Poslanec žiada ospravedlnenie za cenzúru

7. októbra 2011 | Komentáre: 12 |

Mestský poslanec, ktorému nezverejnili príspevky v mestských novinách Hnúšťanský hlas to považuje za cenzúru a žiada verejné ospravedlnenie.

„V predvolebnej kampani som občanom mesta Hnúšťa sľúbil, že budem informovať o svojej činnosti a zodpovedať sa počas celého funkčného obdobia, nielen pred voľbami a v súlade s tým aj vykonávam svoju funkciu. Žiaľbohu, stretol som sa s cenzúrou a ignoranciou, ktorú považujem za neprípustnú,“ informoval Echoviny.sk poslanec Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Hnúšti Roman Lebeda.

Lebeda uviedol, že ako predseda Komisie ochrany verejného poriadku (KOVP) zaslal v mesiacoch február a marec e-mailom na adresu Mestského kultúrneho strediska v Hnúšti články o činnosti MsZ a komisie KOVP s názvami „Prijímame zodpovedné rozhodnutia, šetríme, ale aj investujeme“,  „Zvyšujeme bezpečnosť občanov mesta“ a „Poriadková komisia pracuje aj v teréne“.

Cenzúra nepohodlného poslanca?

Tieto príspevky v novinách neboli zverejnené. Roman Lebeda tvrdí, že ide o cenzúru nepohodlného poslanca zo strany členov redakčnej rady. V nej sedia aj niektorí mestskí poslanci. Lebeda sa kvôli cenzúre obrátil listom aj na primátora mesta a žiada ospravedlnenie a zverejnenie príspevkov, ktoré mu neboli publikované.

Lebeda zdôraznil, že v tejto veci nechce vystupovať iba ako poslanec, ale hlavne ako občan. „Hnúšťanský hlas je financovaný z rozpočtu mesta, teda z daní občanov a nikomu nesmie byť upretá možnosť prispievať do novín, ak sa príspevky týkajú života v meste, ani poslancom, ani občanom,“ povedal pre Echoviny.sk Lebeda.

Kultúrne stredisko neriadi riaditeľ, tvrdí Lebeda

Podľa Lebedu za cenzúrou jeho osoby stojí viceprimátor a súčasne zamestnanec Mestského kultúrneho strediska (MsKS) Martin Pliešovský, ktorý podľa neho reálne riadi kultúrne stredisko i redakčnú radu novín. „Riaditeľ MsKS a šéfredaktor novín Jaroslav Piliarik je v tom nevinne, ten vôbec o ničom nerozhoduje,“ povedal Lebeda. Práve Piliarik sa na júnovom mestskom zastupiteľstve za nezverejnenie príspevkov Lebedovi ústne ospravedlnil. Lebeda však žiada publikovanie nezverejnených príspevkov spolu s informáciou, z akého dôvodu sú zverejnené s oneskorením. „Chcem tento prípad dotiahnuť dokonca, aby občania videli, že ak majú pravdu a na niečo právo, nesmú sa vzdať,“ odpovedal Lebeda na otázku, prečo trvá aj na zverejnení príspevkov z mesiaca marec.

„Určite sa dá ešte veľa vecí zlepšiť, čo sa týka jeho obsahovej stránky. Keby sa rozšíril počet prispievateľov, bol by Hnúšťanský hlas rôznorodejší,“ povedal vo februári 2010 pre Echoviny.sk riaditeľ MsKS Jaroslav Piliarik. O stanovisko, prečo potom neboli zverejnené príspevky nového prispievateľa Lebedu sme požiadali Redakčnú radu novín Hnúšťanský hlas. Práve poslanec Roman Lebeda na februárovom zasadaní MsZ vyslovil potrebu zvýšenia kvality mestských novín a Piliarika požiadal o prípravu koncepcie rozvoja novín. Koncepcia má byť mestskému zastupiteľstvu predložená v novembri.

Stanovisko redakčnej rady Hnúšťanského hlasu k cenzúre zverejníme hneď po jeho doručení redakcii Echoviny.sk.

ZDROJ: Echoviny.sk

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

DISKUSIA K ČLÁNKU
 1. Autor:  Skoda reci | 7. októbra 2011 | 11:45 | 11:45

  http://hnonline.sk/c1-52586270-mesto-hnusta-ma-jasno-ak-lavicka-tak-iba-z-mahagonu Toto je vec stará už dva mesiace, ale na echovinách alebo v Hnustanskom hlase ani zmienka. Kompetentni vyjadrite sa?!

  [Reagovať]

 2. Autor:  Miroslav | 9. októbra 2011 | 0:19 | 0:19

  Už tretí krát ľutujem že som Lebedu nevolil. Konečne niekto kto nielen hovoril o zmene ale aj o zmeny bojuje. aj keď to asi každému príjemné nebude a narobí si nepriateľov. ale spýtajme sa čo je za tým vari vyššie ciele?

  [Reagovať]

 3. Autor:  Nostalgia | 10. októbra 2011 | 11:12 | 11:12

  Aj na mestskej infostráke sa veselo vymazávali príspevky pred voľbami a nemal sa kto ozvať.

  [Reagovať]

 4. Autor:  CHOREPA 242 | 10. októbra 2011 | 11:30 | 11:30

  Kampaň sa robí štyri roky nie mesiac pred voľbami.

  [Reagovať]

 5. Autor:  DĎ | 11. októbra 2011 | 13:00 | 13:00

  kde je ten článok s odpoveďou na cenzúru? Za 4 dni nevie redakčná rada odpovedať? čo na tento humbug pán primátor? hlava v piesku?

  [Reagovať]

  Echoviny.sk reagoval:

  Pekný deň, email o vyjadrenie sa k téme bol adresovaný riaditeľovi MsKS pánovi Jaroslavovi Piliarikovi už 7.10. Doteraz sme stále odpoveď nedostali. Echoviny.sk

  [Reagovať]

 6. Autor:  Šani | 12. októbra 2011 | 23:08 | 23:08

  To, že diskusia je o ničom dokazuje, že čitatelia si uvedomujú, že celý článok aj jeho obsah je len robenie si kampane jedného človiečika. To tu už bolo /viď trestné oznámenie na Róma/ a určite ešte bude.

  [Reagovať]

  Kde je Šani? reagoval:

  neviem čo je kampaň na tom že niekoho cenzurujú. Ty isto niesi z Hnúšte v celom meste sa o tom rozpráva. žiaľ komunizmus z hnúšte nevymizol keď sa takéto veci dejú.

  [Reagovať]

 7. Autor:  DĎ | 13. októbra 2011 | 22:01 | 22:01

  Chodím na tento článok už šiesty deň a stále som nenašiel odpoveď… asi nevedia čo si rýchlo vymyslieť.

  [Reagovať]

 8. Autor:  Klaun | 14. októbra 2011 | 10:28 | 10:28

  Dámy a pánové, vítejte v našem cirkusuu. Staré dobré lebedoviny jsou zpět. Onedlho Vám vysvětlíme, jak vydávat vlastní noviny na drahém křídovém papíru bez nutnosti mít vlastní kapitál (Rimavská dolina), jak se stát manažérem resp. garantem špičkové firmy (Gemerský sociální podnik), jak oblbovat lidi a hájit zločince (hovorca Murgaše), a jak se tvářit mile, slušně a inteligentně jenom do chvíli, kdy Vám někdo začne oponovat a nebude chtít s Váma spolupracovat a souhlasit. To všechno a ješte víc na Vás čeká v našem cirkuse. Sledujte nás.

  [Reagovať]

 9. Autor:  milo | 14. októbra 2011 | 13:18 | 13:18

  Súhlasím so šanim, sú to trápne hry pre menej chápavých a tých je dúfam menej.

  [Reagovať]

 10. Autor:  Roman Lebeda | 15. októbra 2011 | 13:06 | 13:06

  Pracovný deň viceprimátora mesta Hnúšťa

  Kým bol pán Pliešovský na výlete v Taliansku, na internete sa nič nedialo. Takmer nikto nereagoval ani na príspevok o cenzúre článkov v mestských novinách a internetovej stránke hnusta.sk. Pán Pliešovský to po návrate ale veľmi rýchlo dobehol:

  Pozrime sa, čo robil pán Pliešovský počas pracovnej doby dňa 14. októbra 2011:

  O 10:28 hod. napísal komentár pod prezývkou Klaun proti mojej osobe na portáli Echoviny.sk:
  „Dámy a pánové, vítejte v našem cirkusuu. Staré dobré lebedoviny jsou zpět. Onedlho Vám vysvětlíme, jak vydávat vlastní noviny na drahém křídovém papíru bez nutnosti mít vlastní kapitál (Rimavská dolina), jak se stát manažérem resp. garantem špičkové firmy (Gemerský sociální podnik), jak oblbovat lidi a hájit zločince (hovorca Murgaše), a jak se tvářit mile, slušně a inteligentně jenom do chvíli, kdy Vám někdo začne oponovat a nebude chtít s Váma spolupracovat a souhlasit. To všechno a ješte víc na Vás čeká v našem cirkuse. Sledujte nás.“

  Pána Murgaša som e-mailom upozornil, aby zvážil právne kroky za označenie slovom zločinec v tomto komentári. Keďže komentáre na Echoviny.sk nie sú kvôli ochrane pred spamom publikované priamo, ale musí ich schváliť admin, väčšinou to pár hodín trvá. Pán Pliešovský to však už nevedel vydržať, preto zaútočil na stránke mesta na pána Marka, administrátora Echoviny.sk. Oficiálna stránka mesta Hnúšťa je dlhodobo pánom Pliešovským zneužívaná na vlastnú kampaň a v komentároch sa anonymne útočí na nepohodlných ľudí.

  O 11:58 hod. pribudol komentár: „Prečo Lebeda s Markom cenzurujú komentáre na lebedovinách? Tí dvaja komedianti sú bez konkurencie.“

  O 13:00 pán Pliešovský zrejme prišiel z obedu a keď videl, že nikto na jeho drísty nereagoval, najprv si o 13:10 potvrdil vlastné slová ako „Peťo“ na hnusta.sk príspevkom „Trefné, mimoriadne trefné“.

  O 13:18 hod. opäť na mňa zaútočil pod prezývkou „milo“ na Echoviny.sk.

  O 14:17 hod. keď stále nikto nereagoval, napísal opäť na hnusta.sk pod prezývkou „o.nicom“: „Majster demagógie sa zasa raz nechal počuť. Teplé úbožiatko hľadá poslušný ritný otvor aby uplatnilo svoje neukojené ambície, ktoré zanechalo v banskobystrických vodách murgašových. Nech mu je „goliášovej“ prostotná zem hasičská ľahká.“

  Tu sa už znížil aj k vulgarizmom typu „teplé úbožiatko hľadá poslušný ritný otvor“, rovnako ako sa znižuje na zastupiteľstve útočiť na môjho otca počas jeho neprítomnosti a keď ho stretne osobne, bozkáva mu opitý ruky.

  V tomto komentári už bezdôvodne zaútočil aj na poslanca Goliana, ktorý sa v článku o cenzúre v novinách ani nespomína a nemá s vecou nič spoločné. Lenže bol to Golian, kto navrhol zrušiť uznesenie o nákupe pozemkov pod cintorín.
  Celý článok si môžete prečítať na Echoviny.sk pod názvom „Hnúšťa pozemky pod cintorín nekúpi“.

  Na záver dňa mi o 15:06 prišla z hnusta.sk provokatívna poslanecká otázka o bezpečnosti v meste podpísaná menom Dezider Cibuľa. Pán Dezider Cibuľa z Hnúšte mi v telefonickom rozhovore dnes potvrdil, že žiadny taký príspevok nepísal a jeho meno bolo zneužité! Zákernosť par excellence, akú hocikto nedokáže.

  Takto pán Pliešovský strávil piatok, 14. októbra. Nech zvážia občania, prečo kultúra v meste stagnuje, ak sa zamestnanec počas pracovnej doby venuje nenávistným komentárom, nie svojej práci. Ja z pozície poslanca sa budem pýtať na názor na takéto konanie primátora mesta.

  Záver 1: Okrem tohto príspevku som nereagoval ani na jednu z týchto primitívnych invektív, pretože uraziť ma môže iba seberovný. Som rád, že toto pán Pliešovský urobil, pretože už viem, kto bol autorom všetkých útokov typu „Murgašov poskok“ a „sociálne podniky“ proti mne v predvolebnom období. Ale zatiaľ čo vtedy som takéto zákerné polopravdy a lži vnímal ako prirodzenú súčasť politického súboja, dnes mi už prídu vrcholne trápne a nevhodné.

  Záver 2: Ak nás pán Pliešovský požiada, sme spolu s poslancom Golianom ochotní urovnať vzniknutý konflikt za rokovacím stolom. Pokiaľ si však ako zamestnanec kultúry nebude plniť povinnosti a pokiaľ bude ako poslanec konať proti mestu a jeho občanom, určite sa nedohodneme.

  [Reagovať]

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook
REKLAMA 1
Posledné komentáre
REKLAMA 3
REKLAMA
Reklama_x
REKLAMA