Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 23. mája 2018

Hladové doliny chce štát zvýhodniť oproti ostatným

25. augusta 2015 | Komentáre: 2 |

Do okresov s najvyššou nezamestnanosťou chce vláda prilákať investorov prostredníctvom odpustenia daní a odvodov, či dotácií. Je medzi nimi aj Rimavská Sobota.

priem park

Priemyselný park v Hnúšti by sa mohol dočkať ďalších investorov. Foto: I. Garláty

Dôležitým opatrením druhého sociálneho balíčka súčasnej vlády je špeciálny program pomoci pre okresy s nezamestnanosťou nad 20 percent. „Bude zákonom vytvorený automatický mechanizmus nárokovateľnej podpory týchto regiónov formou zvýhodnenia verejných a súkromných investícií, budovania cestnej infraštruktúry a podpory zamestnávania a budovania verejných inštitúcií,“ oznámil premiér Robert Fico. Pomoc pre okresy s vysokou mierou nezamestnanosti by mala znamenať dotácie na budovanie infraštruktúry, projekty zamestnávania, príspevok zamestnávateľovi na úhradu či podporu na cestovanie za prácou pre zamestnancov alebo stimuly napríklad v podobe daňových úľav.

Roznava fico

Premiér Fico na stretnutí s predstaviteľmi samospráv v Rožňave

Opatrenie sa dotkne aj okresu R. Sobota, platiť by malo od začiatku decembra

Opatrenie sa určite dotkne okresov Rimavská Sobota, Revúca, Kežmarok, Rožňava a Sobrance a pravdepodobe aj okresov Veľký Krtíš, Trebišov a Poltár. „Ak tam príde investor, bude mať iné podmienky. Ak zamestná dlhodobo nezamestnaného, nebude mať odvodovú úľavu rok, ale napríklad až tri roky,“ vysvetlil na tlačovej konferencii premiér Fico. „Tento návrh zákona bude vo vláde prerokovaný 26. augusta a pôjde okamžite na septembrovú schôdzu NR SR, aby čo najrýchlejšie začal zákon fungovať v reálnej praxi,“ povedal premiér. Ako dodal, má záujem, aby tento zákon nadobudol účinnosť už začiatkom decembra.

Podpora aj pre menších domácich podnikateľov

Spomínané opatrenie sa nebude týkať len veľkých, či zahraničných investorov, ale aj menších domácich investorov. „V takýchto okresoch bude postačovať investícia vo výške 100-tisíc eur a a okamžite začne fungovať mechanizmus rôznych stimulov. Hovoríme o daňových a odvodových prázdninách o príspevkoch na pracovné miesta a ďalších,“ povedal Fico. Investor sa bude musieť zaviazať k vytvoreniu minimálne 10 pracovných miest.

michal_bagacka_biocon

Primátor Hnúšte a poslanec NR SR Michal Bagačka v priemyselnom parku

Bagačka: Presne takýto impulz potrebujeme

Na augustovom stretnutí s predstaviteľmi samospráv v Rožňave Robert Fico deklaroval, že do 15. októbra sa na tvorbe konkrétneho návrhu zákona budú podielať aj pracovné skupiny z najchudobnejších regiónov. Okrem zástupcov samospráv v nich budú aj zástupcovia miestnej štátnej správy a zástupcovia tretieho sektora. „Som presvedčený, že samosprávy v dotknutých okresoch pripravili pre príchod investorov všetko, čo bolo v ich silách. Bojujeme o každého investora, ale aj tak sa nám nedarí v konkurencii s regiónmi, ktoré majú napríklad diaľničné napojenie. Preto teraz potrebujeme presne takýto impulz, toto je rozhodujúci krok pre zlepšenie situácie nášho okresu a budem pri jeho presadzovaní vyvíjať maximálnu iniciatívu aj v Národnej rade,“ povedal pre Echoviny.sk primátor Hnúšte a poslanec NR SR Michal Bagačka.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk, foto: I. Garláty a Echoviny.sk

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

DISKUSIA K ČLÁNKU
 1. Autor:  Paťo | 26. augusta 2015 | 14:14 | 14:14

  na čase že aj dolinám kde zdochol pes sa začal niekto zaoberať, to už naozaj musí byť blízko ku voľbám….
  ale nech je ako chce, ak to naozaj dodržia čo F nasľuboval, bude to aspoň krôčik ku zlepšeniu stavu, aj keď všetci vieme čo je bráni rozvoju „hladových dolín“ ale to je vec, ktorú nejde vyriešiť, nedokázal to ani new župypán, len sľuby, sľuby a skutok žiaden, hlavne že rodinka pracuje v teple…

  [Reagovať]

 2. Autor:  jan | 30. augusta 2015 | 10:34 | 10:34

  a sa diviš, že to K nezvladol, ked mu F stoji na krku?!

  [Reagovať]

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook
REKLAMA 1
Posledné komentáre
REKLAMA 3
REKLAMA
Reklama_x
REKLAMA