Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 29. marec 2015

FOTO: Tento víkend sa v Klenovci uskutočnil 32. ročník GMFS – Klenovská rontouka 2010

28. jún 2010 | Komentáre: 0 |

V piatok popoludní začali ako prví do Klenovca prichádzať účastníci dvorov a tradiční remeselníci, ktorí si ešte pred samotným oficiálnym otvorením slávností vyzdobili svoje pôsobiská a stánky. Z obecného rozhlasu sa ozývala ľudová hudba a každou hodinou sa na Námestí Karola Salvu a v jeho okolí stupňoval ruch a očakávanie.

O 17. hodine sa otvorili dvory pre verejnosť a začal sa aj kultúrny a spoločenský program – pietny akt pri tabuli Karola Pajera, otvorenie výstavy o Klenovci, uvedenie knihy Evy Bielej – Brndiarovej a komorný program Roztratené zrnká venovaný obciam Hrlica, Ratkovské Bystré, Filier a Krokava.

Oficiálnemu otvoreniu slávností predchádzal historický sprievod dedinou a privítanie všetkých prítomných. Vo večernom programe mohli diváci ďalej vidieť Jána Ambróza s ľudovou hudbou Borievka, Folklórny súbor Spolku Ľudovíta Štúra z Austrálie, domáce folklórne súbory Mladosť, Vepor a folklórny súbor Skorušina z Lieseku. Posledné dva menované sa postarali aj o veselicu na námestí do neskorých nočných hodín.

Potom sa zábava preniesla do jednotlivých dvorov a uličiek, kde sa spievalo a tancovalo až do rána.

Sobotný program priniesol tradičnú Klenovskú heligónku, kde sa predstavili heligonkári z rôznych kútov nášho regiónu i Slovenska a predviedli rôzne štýly hry na tomto nástroji. Celé predpoludnie sa nieslo tiež v duchu súťaženia – varil sa naj baraní guľáš, pripravoval naj harovec, pila sa žinčica, zapletal korbáč, pílilo drevo, zatĺkali klince, obliekala Anča do kroja a zbíjali dukáty.

V celoslovenskej súťaži ľudových hudieb pod názvom Drótova nóta sa predstavilo 5 kolektívov. Prvé miesto si nakoniec odniesla ľudová hudba folklórneho súboru Zobor z Nitry.

Štefan Lipták a Janka Švarcová učili vo svojej škole tanca záujemcov tance z okolia Radzima. Zapojili sa do nej aj hostia z austrálskeho folklórneho súboru, ktorí neskôr vystúpili spolu s folklórnym súborom Ipoly z Maďarska a ľudovou hudbou Samy Sobie z Poľska v programe Folklór bez hraníc. Za nimi sa predstavili jubilanti z nášho regiónu (Rimavan, Háj, Sinec a Új Gömör) v spoločnom programe Tahor Rimavou.

Po vystúpení folklórneho súboru Gymnik z Bratislavy sa diváci, presunuli na Amfiteáter, kde sa odohralo folklórne divadlo pod názvom Očarení pohľadom v podaní súboru PUĽS z Prešova a následne veľkolepý ohňostroj.

O veselicu na námestí sa postarala ľudovou hudbou folklórneho súboru Bukovinka z Braväcova.

Nedeľný program sa začal v pokojnejšom duchu. Služby božie evanjelickej cirkvi augsburského vyznania spestrilo vystúpenie folklórnych súborov Mladosť, Rimavan a Vepor. Neskôr sa na námestí odohral program detských folklórnych súborov nášho regiónu, v ktorom najmladší folkloristi odprezentovali zvykoslovné pásma, piesne, hry a tanca. Slávnosti uzavreli vystúpenia folklórnych súborov Kokavan z Kokavy nad Rimavicou a Gymnik z Bratislavy.

Program bol naozaj pestrý a bohatý, na hlavnom pódiu aj v jednotlivých dvoroch a vlastne kdekoľvek by sa návštevník pristavil, mal by čo obdivovať. A pocit z celkovej atmosféry slávností sa snáď nedá ani opísať. Musel ulahodiť duši každého folkloristu.

Odkaz do budúcnosti je teda jasný – folklór, tradičná ľudová kultúra a jej nositelia nevymiznú, kým budú existovať podujatia ako Klenovská rontouka.

Jaroslava Jelchová, GMOS, foto: Tomáš Farkaš

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook
REKLAMA 1
REKLAMA


Posledné komentáre
POSLEDNÉ KOMENTÁRE
REKLAMA 3
REKLAMA
Reklama_x
REKLAMA