Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 20. apríla 2018

FOTO: GEMERSKÁ PODKOVIČKA – Festival detských folklórnych súborov Gemera – Malohontu

31. októbra 2011 | Komentáre: 0 |

Predminulý víkend sa v Revúcej konal festival detských folklórnych súborov Gemera – Malohontu, pod názvom Gemerská podkovička. Streli sa na ňom detské folklórne súbory Lieskovček a Hájik z Rimavskej Soboty, Zornička a Mladosť z Klenovca, Zrkadielko z Hnúšte, Čížiček z Tisovca, Lykovček z Revúcej a členovia Folklórneho súboru Rimavan z Rimavskej Soboty.

V dopoludňajších hodinách sa detské kolektívy predstavili na základných školách v Revúcej (ZŠ J. A. Komenského a ZŠ na Hviezdoslavovej ulici), kde v rámci tvorivých dielní, spolu s lektormi (Alena Ďurkovičová, Mariana Poprocká, Stanislava Zvarová, Martin Benco, Jaroslav Piliarik, Jaroslava Lajgútová, Vladimír Petrinec, Jaroslav Petrinec a Dušan Ceber) oboznámili svojich rovesníkov s ľudovým tancom, spevom, odievaním, hudobnými nástrojmi a zvykoslovím Gemera – Malohontu.

Popoludní sa detské folklórne kolektívy predstavili aj širšej verejnosti v spoločnom programe, ktorý sa konal v Dome kultúry v Revúcej. Predstavili sa tiež sólisti speváci – Lenka Ilčíková (DFS Hájik), Petra Benediktyová (DFS Lykovček), Veronika Vrbiarová (DFS Lykovček), Andrea Vranská (DFS Zrkadielko), Barborka Luptáková (DFS Lieskovček) a Jozef Koronczi (DFS Lieskovček). O korepetíciu sa postarali – Ľubica Sabová, Ján Kožiak, Juraj Nosáľ, Ivan Nemčok a Miroslav Belic.

Spestrením programu detských kolektívov bolo aj vystúpenie členov Folklórneho súboru Rimavan, Jaroslava Petrinca na heligónke a Dušana Cebera na fujare.

Na záver odznela spoločná pieseň, ktorú účinkujúci venovali Evke Skalskej, zakladajúcej a dlhoročnej vedúcej detského folklórneho súboru Lykovček, ktorá svojou činnosťou významne prispievala k folklórnemu životu na Gemeri – Malohonte. V týchto dňoch si pripomíname piate výročie jej úmrtia.

Cieľom festivalu, od jeho vzniku v roku 2009, je podporovať uchovávanie nehmotného kultúrneho dedičstva Gemera – Malohontu a bohatých folklórnych tradícií okresu Revúca. Dúfam, že Gemerská podkovička svojou troškou prispela k tomu, aby sa črtala aj bohatá budúcnosť. V súčasnosti je jediným, aj keď veľmi dôstojným, reprezentantom detského folklóru v meste a okrese, detský folklórny súbor Lykovček. Tento súbor je zároveň jediným folklórnym súborom v okrese Revúca, ktorý vyvíja aktívnu činnosť. Želám mu teda veľa síl do ďalšej činnosti a veľa úspechov.

Zároveň ďakujem všetkým kolektívom a jednotlivcom, ktorí na festivale účinkovali, autorke programu Jaroslave Lajgútovej, všetkým lektorom a vedúcim detských folklórnych súborov, ako aj základným školám v Revúcej a všetkým divákom, ktorí v piatok popoludní zavítali do Divadelnej sály Domu kultúry v Revúcej.

Organizátori podujatia: BBSK – Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote, Mestské kultúrne stredisko v Revúcej, Literárny klub pri Kníhkupectve KnihArt v Revúcej.

Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

ZDROJ: Jaroslava Jelchová, GMOS


Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook
REKLAMA 1
Posledné komentáre
REKLAMA 3
REKLAMA
Reklama_x
REKLAMA