Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 2. apríl 2015

CYKLOFEST 2009: Vymeňte auto za bicykel a pridajte sa k nám

9. september 2009 | Komentáre: 0 |

plagat_cykloObčianske združenie OZVENY Hrachovo a spoluorganizátori pozývajú malých aj veľkých, študentov, zamestnaných aj nezamestnaných, rodiny s deťmi a priaznivcov cykloturistiky na CYKLOFEST 2009, ktorý sa bude konať 25. septembra (piatok) v Rimavskej Sobote a Veľkých Teriakovciach.

Začína sa o 14.00 hod. na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote, kde sa budú konať súťaže pre deti na bicykloch, maľovanie na tvár a prezentácia plánovanej Rimavskej zelenej cesty. Účastníci podujatia sa budú môcť previezť na Trixi mobiloch – ekologických trojkolkách s nápaditým dizajnom.

O 15.00 hod. bude spoločný presun po plánovanej trase Rimavskej zelenej cesty do obce Veľké Teriakovce, v ktorej sa o 16.00 hod. uskutoční prehliadka zrekonštruovaného vodného mlyna a budú pokračovať súťaže pre deti na bicykloch. Pri mlyne dostanú všetci účastníci na bicykloch občerstvenie zdarma a budú automaticky zaradení do žrebovania tomboly so zaujímavými cenami. Trixi mobily budú jazdiť aj v obci Veľké Teriakovce.

CYKLOFESTU 2009 sa môžu zúčastniť aj obyvatelia okolitých obcí a miest. Stačí prísť podporiť myšlienku podujatia na bicykli do Rimavskej Soboty na Hlavné námestie o 14.00 hod. alebo do Veľkých Teriakoviec pred vodný mlyn o 16.00 hod.

„Hlavnou myšlienkou podujatia je zvýšiť povedomie obyvateľov o alternatívnych spôsoboch dopravy a verejne vyjadriť potrebu budovania cyklochodníkov a cyklotrás v meste i jeho okolitých obciach. Jednou z takýchto aktivít je aj plánovaná Rimavská zelená cesta medzi mestom Rimavská Sobota a Hrachovo, ktorej plánovanie sa začalo z iniciatívy občianskeho združenia OZVENY Hrachovo a obcí Mikroregiónu Rimava a Rimavica.” povedala pre Echoviny.sk Miroslava Kubaliaková, projektová manažérka o.z. OZVENY Hrachovo.

Rimavská zelená cesta bude samostatná trasa s kvalitným povrchom oddelená od bežnej dopravy, ktorá bude viesť popri rieke Rimava medzi mestom Rimavská Sobota a obcou Hrachovo v celkovej dĺžke 11 km. Bude určená pre cyklistov, korčuliarov a chodcov. V niektorých miestach trasy budú vybudované oddychové miesta, informačné mapové panely, neskôr aj miesta určené na občerstvenie. Pozdĺž trasy budú umiestnené aj lavičky, odpadkové koše a v niektorých úsekoch osvetlenie. Celá cesta bude značená vodorovným aj zvislým dopravným značením v zmysle stanovených vyhlášok.

„V súčasnosti máme vypracovanú štúdiu vedenia trasy, ktorá je podkladom pre spracovanie projektovej dokumentácie a je potrebná pre získavanie zdrojov potrebných na jej realizáciu. V spolupráci s Cykloklubom Poľana sa nám podarilo získať prvé financie, ktoré však budú postačovať len na základné povrchové úpravy trasy medzi mestom Rimavská Sobota a obcou Veľké Teriakovce a na jej označenie.” dodala Kubaliaková.

„Podľa ohlasov ľudí je náš zámer vítaní i potrebný zároveň, mnohí však stále tvrdia, že ľudia túto cyklotrasu alebo akékoľvek iné nebudú využívať. To však nemôže nikto dopredu vedieť, keďže v súčasnosti nie je čo využívať.” konštatovala Kubaliaková a dodala, že aj z praxe je zrejmé, že tam kde boli pre cyklistov vytvorené podmienky, stúpol podiel využívania bicyklov niekoľkonásobne.

CYKLOFEST 2009 sa koná pri príležitosti Európskeho týždňa mobility (16. – 22. septembra 2009) a Dňa bez áut (22. september). Cieľom Európskeho týždňa mobility je poukazovať na problémy spojené so zvyšujúcou sa automobilovou dopravou a prijatím opatrení zlepšovať kvalitu života Európanov. Medzi najväčšie negatívne vplyvy motorovej dopravy patrí zhoršovanie kvality ovzdušia, zvyšovanie miery hluku, zaberanie životného priestoru, rastúca úmrtnosť a úrazovosť.

Čo môžu urobiť obyvatelia obcí a miest?
– uprednostniť použitie bicykla pre autom
– žiadať kvalitné cyklotrasy a cyklochodníky vo svojom okolí
– zúčastniť sa podporných akcií
– prispieť dobrou radou a spoluprácou

Čo môžu urobiť obce a mestá?
– podporiť rozvoj alternatívnej dopravy
– budovať cyklotrasy a cyklochodníky
– tvoriť bezpečné odstavné plochy pre bicykle
– hľadať spôsoby, ako sa to dá
– spolupracovať so združeniami a odborníkmi
– načúvať potrebám verejnosti

Hlavným organizátorom podujatia je Cykloklub Poľana v rámci projektu „Rozvoj cyklodopravy – príspevok k zvýšeniu kvality ovzdušia” , ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP, Nórskeho finančného mechanizmu a zo štátneho rozpočtu SR.

CYKLOFEST 2009
RIMAVSKÁ SOBOTA – VEĽKÉ TERIAKOVCE

25. september 2009 (piatok)
začíname o 14.00 hod. na hlavnom námestí v Rimavskej Sobote
PROGRAM:

14.00
Stretnutie cyklistov na hlavnom námestí v Rimavskej Sobote

14.00 – 15.00
Zábavný program:
– Prezentácia cyklotrasy Rimavská zelená cesta
– Súťaže pre deti na bicykloch
– Maľovanie na tvár
– Sladké odmeny pre všetkých účastníkov na bicykloch

15.00 – 16.00
Cyklotúra so sprievodom do obce Veľké Teriakovce
– Cyklotúra po trase Rimavskej zelenej cesty

16.00 – 18.00
Prehliadka vodného mlyna v obci Veľké Teriakovce
Súťaže pre deti na bicykloch
Jazda na Trixi mobiloch – ekologické trojkolky s nápaditým dizajnom
Občerstvenie pre účastníkov cyklotúry zdarma
Tombola pre účastníkov cyklotúry

18.00
Návrat účastníkov do Rimavskej Soboty individuálne

Spoluorganizátori:
Občianske združenie OZVENY Hrachovo, Mikroregión Rimava a Rimavica, Mesto Rimavská Sobota

Mediálni partneri: Echoviny.sk, Rimava.sk

Podujatie podporil: Banskobystrický pivovar

ZDROJ: Echoviny.sk

mapa

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook
REKLAMA 1
REKLAMA


Posledné komentáre
POSLEDNÉ KOMENTÁRE
REKLAMA 3
REKLAMA
Reklama_x
REKLAMA