Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 20. mája 2018

Červotoče rozhrýzajú pamiatku z kostola

16. augusta 2012 | Komentáre: 0 |

Jeden z najstarších zachovaných renesančných oltárov na Slovensku ničia červotoče. Oltár vyrobil v roku 1629 neznámy autor a je ozdobou evanjelického kostola v Hrachove v okrese Rimavská Sobota. Je zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok.

Renesančný oltár v Hrachove

Renesančný oltár v Hrachove

Oltár ničia drobné parazity podľa miestneho farára Ondreja Majlinga už niekoľko rokov. Cirkvi sa podarilo získať z programu Obnovme svoj dom dotáciu 2-tisíc eur, ale tá je určená len na projektovú dokumentáciu. Predchádzať jej bude odborný výskum, v ktorom reštaurátori zistia rozsah poškodenia oltára a stanovia postup jeho záchrany.

„Dnes ešte ťažko povedať, aký veľké škody červotoče na oltári spôsobili. Bol som si ho už pozrieť. Jeho oprava určite môže stáť rádovo niekoľko desiatok tisíc eur,“ konštatuje reštaurátor Miroslav Janšto, ktorý s ďalším kolegom Štefanom Siváňom urobí na oltári prieskum v najbližších mesiacoch. Peniaze na samotnú opravu oltára chcú Hrachovčania získať opäť z grantu ministerstva kultúry.

Podľa Majlinga býval oltár dominantou už predchádzajúceho dreveného kostola, ktorý kapacitne nestačil, preto ho miestni zbúrali a na jeho mieste postavili v roku 1800 súčasný kostol. Renesančný oltár potom umiestnili do nového chrámu. „Jeho autor je síce neznámy, vie sa však, že stavbu oltára financoval začiatkom 17. storočia miestny zemepán, zároveň hradný kapitán na muránskom hrade Fraňo Jákoffi. Miesto jeho odpočinku je vraj v hrobke priamo pod oltárom,“ hovorí Majling. Štedrý donátor Jákoffi je zobrazený aj na olejomaľbe umiestnenej na čele oltára.

Zdroj: Štefan Rimaj – www.pravda.sk

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook
REKLAMA 1
Posledné komentáre
REKLAMA 3
REKLAMA
Reklama_x
REKLAMA