VIDEO: Vážme si diela i predošlých generácií!


Píše sa rok 2010 a ja som mal možnosť vidieť prvý raz od roku 1998 neďaleké rekreačné stredisko Brezina pri Hnúšti, ktoré patrilo SLZ, a. s. Hnúšťa.. Iba som sa divil, či je to možné. O pocitoch ani nehovorím.

V SLZ som robil do 02.02.2001. Pamätám sa, ako sme tam boli na brigáde, ako sme boli sa zabaviť a bol som tam i ako organizátor ďalších podujatí pre spoločenskú organizáciu. Bol som prítomný pri viacerých inventúrach, ako i pri zachraňovaní vecí po ukončení nájomného vzťahu s posledným mne známym chatárom. Boli prípady, keď príslušníci polície prišli pre mňa cez víkend alebo poobede a bolo potrebné zisťovať rozsah škôd spôsobených vlámaním. Pri zvážaní nábytku a iných vecí do závodu som robotníkom, ktorí boli prítomní, v snahe zachrániť veci pred stratou počas prevozu sľúbil, že v závode si budú môcť za prijateľnú cenu veci riadne zakúpiť. Príslušných riaditeľov som o tom informoval a od nich som dostal prísľub, že bude to tak, ako som sa dohodol s robotníkmi. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa v závode jeden deň o 11.00 hod. náhodne dozvedel, že o 13:00 hod. sa  uskutoční predaj. Komu som mohol, tak som narýchlo dal vedieť. Komu a kam sa veci predali alebo dali od znechutenia a podrazu na mne som nemal silu zisťovať.

Korektné by bolo vypočuť si i druhú stranu, ale myslím, že obsah vyjadrenia a zdôvodnenia sa dá predpokladať zlou finančnou situáciou akciovej spoločnosti, prípadne priestory a pozemky boli založené banke ako ručenie za úvery.

Vždy existuje viac riešení. Prvé je, čo sa i zrejme stalo, že prevádzkovať zariadenie je finančne stratové, nebude sa dotovať, veci z neho sa za minimálnu cenu rozpredajú a budovy sa buď odplatne rozoberú alebo sa nechajú rozkradnúť. V rozkrádaní a ničení vytvorených hodnôt sme majstri a USA, Rusko a pod.  by nás mohli použiť vo vojnách namiesto bombardovania. Stačilo by tam vyslať zopár našincov a bez straty na životoch by zariadenie bolo rozobraté v zberných surovinách alebo na svojich domoch na Slovensku.

Druhou možnosťou bolo zariadenie zachrániť bez nákladov na opravu a pokúsiť sa  nájsť záujemcu aspoň na bývanie, však normálnych bezdomovcov je dosť na Slovensku i bez  ďalších  neprispôsobivých našich spoluobčanov, tzv. stálych ničiteľov. Umiestňovaním bezdomovcov sa zaoberajú mnohé charity, televízie, napríklad TV Markíza v relácii „Modré z neba“ a pod.

Ďalšie pozemky mohli byť napríklad na postavenie si chatiek pre záhradkárov alebo iba na oddych. Nebolo by síce rekreačné stredisko, ale mnohým ľuďom by sa možno pomohlo. Mnohým nevyplatili odstupné pri nedobrovoľnom odchode, čo by sa bolo stalo, keby sa bolo z týchto ľudí vylosovalo niekoľko mien, komu by to boli ponúkli namiesto odstupného.

Kto hľadá možnosti, ten ich nájde, kto iba zdôvodnenia i ten ich nájde, iba konečný výsledok je odlišný. Zostáva iba dúfať, že súčasná a budúca spoločnosť sa nebude riadiť doslova  rôznymi   proroctvami, nebude čakať so založenými rukami a zastretou mysľou na koniec sveta, ale niečo našim generáciám i zanechá.

Vladimír Zán st.

Reportáž o Brezine z roku 2007.

Redaktor: Pavel Marko

Kamera, strih: Ladislav Piatnica

Podobné alebo súvisiace články:

Subscribe to Comments RSS Feed in this post

17 komentujúci

  1. To video je brutus. Zimomriavky.
    To je naša slovenská mentalita, čo sa dá ukradni a čo nie je tvoje o o sa nestaraj.

    [Reagovať]

  2. Fúúú..tak veľmi pekné video.. no vlastne..pekné ako sa to vezme..ale dobre spracované.. všetky zvuky aj nezvuky, ktoré tam boli, spôsobili zimomriavky a chytili za srdce. Aj keď ja patrím do generácie, ktorá si nepamätá Brezinu ako spomínané rekreačné stredisko, podľa fotiek a vypovedaného príbehu usudzujem, že je to fakt škoda, že to skončilo v takom stave, v akom sa to momentálne nachádza. Škoda :(

    [Reagovať]

  3. Áno, ako Hnúšťan si to pamätám veľmi dobre. Rodinu Pliešovských (Martinovi rodiča) po nich tam tiež niekoľko rokov boli manželia ktorý pochádzali myslím zo západného Slovenska, no nie som si istý a pôsobili potom na podobnom rekreačnom stredisku Krokava. Ten veľký prístrešok sa tuším volal Maďarská chata. (zrejme sa i mýlim) A ešte sa tam nespomínali malé štvor posteľové chatky ktoré boli pred tými vysokohorskými. Posledne som tam bol s kamarátom pred pár rokmi, len tak sa pozrieť. No nechápal som…

    [Reagovať]

  4. No strašne to dopadlo… Bolo to pekné miesto… Neraz sme tam boli celá rodina…. Starký, starká, Otec, Mama, Ja, Krstný, Krstná, ich Dcéra… A ešte pár známych… Už si to ani nepamätám dobre… To boli naháňačky, skrývačky, atď… Potom nejaký guľáš a opekanie… Škoda ťa Brezina…

    [Reagovať]

  5. Je to smutne.aj ja som tam s rodicmi a bratom travila vela casu ,ked sme chodievali ku Pliesovskym na Brezinu.Sokuje ma ,ako Brezina dopadla.Nech sa kompetentni vyjadria preco? Preco to nechali dopadnut tak ,ako to je?Ked na to nemalo SLZ peniaze ,preco to nedali niekomu odkupit za symbolicku cenu?Ludom ,ktori by sa o to starali a zveladovali a urcite nenechali schatrat.Hanba tym,ktori to za svojho vladnutia v SLZ nechali znicit.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Sice co sa cudujeme,ved tak dopadol aj cely zavod.Hlavne ,ze sa kompetentni
    “nabalili” Skoda ta BREZINA

    [Reagovať]

  6. Veci by bolo treba bezbolestne a najmä bez strachu otvorene pomenovať. Pani Ing.Mace…vú a majiteľov SLZ by bolo za toto zverstvo treba zavrieť nie do III. ale X. nápravnovýchovnej skupiny medzi hladné pitbuly na 350 rokov aspoň! A väčšina kompetentných a trošku veci znalých iste so mnou súhlasí a veľmi dobre vedia, že za čias Bátoričky z Kokavy sa táto tragédia začala. Takáto je smutná pravda!

    [Reagovať]

  7. suhlasim s komentarom “suma”

    [Reagovať]

  8. moji rodicia tam mali svadbu a vravia ze tam bolo uzasne …skoda ze to tak dopadlo minule sa boli tam pozriet a len krutili hlavami …

    [Reagovať]

  9. Sumo, 100 bodový príspevok, len je škoda, že pani dotyčná sa bude nad všetkými komentármi len usmievať, lebo ich má v ri.ti. Vie dobre, že sa jej nič nestane… Bohužiaľ, smutná realita dnešnej slovenskej spoločnosti.

    [Reagovať]

  10. Dáme ju dole! :-) )

    [Reagovať]

    Emblem reagoval:

    ja by som dal najradsej dole kazdeho hajzla na vyzsiom poste co si hrabe len pre seba …aj unas sa to zacina prejavovat ..namiesto polikliniky bude zachvilu obchodne centrum a mozme chodit do RS uz aj ku obycajnej doktorke… nechapem ako to mohli predat nejakemu zazobancovi

    [Reagovať]

  11. S poliklinikami je to, bohužiaľ, taký trend. Však pozrime sa iba do R. Soboty. Lekári sú po celom meste. Musí to byť radosť pre neznalých mesta. Predsa nebudeme robiť ináč ani my, aby sme mali lekárov pod jednou strechou. Treba sa na to dívať pozitívne – poznávanie mesta, prechádzka od jedného k druhému, utužovanie si zdravia chodením až nakoniec prídeme na to, že toho lekára vlastne nepotrebujeme. Cha, cha.
    Ako pisateľ článku som rád, že nenechalo to aspoň zopár ľudí ľahostajnými k veciam, ktoré sa dejú okolo nás. ďakujem.

    [Reagovať]

    marianna reagoval:

    Ano hnúšťan si môže pochodiť po meste a pohľadať, ale taká teta z Polomu?Poproča, čo ani chodiť nevládze?A nejde len o polikliniku, ide aj o nemocnicu, veď už tera s urazom po 15,00 hodine musíš ísť do Rimavskej soboty, deti keď ochorejú poobede a v noci do Rimavskej Soboty, no proste sme uplne na okraji záujmu vedenia nášho mesta, myslí, že pán starosta to má na h..ku,takže blížia sa nové voľby, ktovie čo všetko sa dozvieme aj o predaji nemocnice, polikliniky a tak ďalej…Ale pán starosta je už za vodou a my sa starajme

    [Reagovať]

    daniela reagoval:

    ďakujeme Martinovi, že aspoň takýmto sposobom ukazal ľuďom čo sa stalo z Breziny. Tej ku ktorej máme mnohí z nás milé spomienky. Či to boli časy študenské a náš lyžiarsky výcvik, vtedy bol chatárom p. Kmeť. Potom časy keď sme ako BSP chodili na oslavy MDŽ, či už s našimi ratolesťami na MDD. Je to kus nášho života, ostali nám len fotografie a spomienky.Boli sme sa tam pozrieť pred štyrmi rokmi a neverili sme vlastným očiam ako to vyzerá. Že by mal byť niekto zatento stav zodpovedný je fakt, ale ako vidieť nič sa nedeje. Pani úžasná si chodí ako keby fabrika prosperovala a ona bola tou najlepšou managerkou. Už dávno tam nemá čo robiť a za všetko čo sa stalo by mala byť zodpovedná a potrestaná!
    !!!!

    [Reagovať]

  12. Naozaj veľmi dobrý článok, video je super aj keď smutné. Ale takých smutných budov je v Hnúšti viac stačí sa pozrieť na “Kasíno “, alebo bývalú ZŠ v Kolónii, možno sa k nim pridá aj pár budov v nemocnici, ale aby sa s tým dačo robilo to by muselo dakoho trápiť

    [Reagovať]

  13. Na Brezinu si aj ja pamätám, keď som na začiatku 80-tych rokov začala v SLZ pracovať, bola sa som tam na pár BSP akcii a na pár akciách “guláš” aj s mojou rodinou. Slzy sa tisnú do očí pri pohľade na niečo také!
    Obdobný príbeh zažíva teraz aj drevospracujúci závod (bývalá SMREČINA ) Hnúšťa miestna časť Maša. Ja som prišla s rodičmi bývať do Maši začiatkom 70-tych rokov. Areál Smrečiny bol udržiavaný, pred budovami boli záhony ruží. Demokracia poskytla tzv. podnikateľom ( od 89 roku ich v Smrečine bolo niekoľko) podnikať. Areál sa menil na nepoznanie. Neporiadok sa rozmáhal široko – ďaleko. Cesty zničené, voľné trávnaté priestranstvá tiež. Dnešný pohľad na bývalú Smrečinu? Budovy a prístrešky vybudované za demokracie už zmizli, teraz už miznú z povrchu aj pôvodné budovy bývalej Smrečiny… Bolo by zaujímavé koľko finančných prostriedkov od štátu skončilo vo vreckách tzv.podnikateľov, o koľko prišiel štát len v tomto jednom prípade… Tých otázok na túto tému sa dá vysloviť mnoho. No ja som trochu odbočila od témy, no nedalo mi to. Hlavne, že máme plne funkčný Úrad práce, zamestnávateľa-novodobého otrokára, plno nákupných centier, môžeme cestovať do zahraničia, študovať v zahraničí a pri tom všetkom sa pozerať na to, ako upadá to čo roky ľuďom slúžilo. Prosperuje len to čo kompetentným rozhodovať napĺňa vrecká!

    [Reagovať]

  14. Ja som Brezinu v časoch keď naplno slúžila tomu na čo bola určená nepoznal.Viackrát som tade prechádzal a už som si len mohol predstavovať ako to tam mohlo v tých časoch vyzerať.To video je naozaj dôkaz aká je tá naša ľudská rasa ,,inteligentná”.Tým,ktorý toto zapríčinili odkazujem:Nezaslúžite si chodiť po tejto zemi.Naozaj to mohlo radšej skončiť v súkromných rukách a mohol som tam chodiť teraz aj ja zo svojou rodinou.Veď miest na oddych a rekreovanie v okolí je veľmi málo.

    [Reagovať]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*